A BKV harciasabb kedvű szakszervezetei december 18-ra nemcsak sztrájkot, hanem demonstrációt és aláírásgyűjtést is hirdettek. De igazán a sztrájkfelhívás tartalma az izgalmas, nem a formaságok. Azt szeretnék ugyanis, hogy a főváros fizesse ki azt, amit a BKV-nak ígért. De legalább 30 milliárdot.
A felhívást közzétevő érdekképviseletek most először nem a BKV vezetését, hanem a fővárosi képviselőket szeretnék jóbb belátásra bírni. Csütörtökön délután hatalmas iratcsomóval támadták meg a Fővárosi Közgyűlésben vitatkozó képviselőket, akik épp rendkívüli ülésen a Fővárosi Gázművek részvényeinek eladásáról döntöttek - az eladás akár 100 milliárd forintos bevételt is jelenthet.
Az akció időzítése ezért sem volt rossz, hiszen a BKV adósságállománya 60 milliárd körül van.
A szakszervezetek ezúttal nemcsak a BKV vezetésével bánnak kesztyűs kézzel, hanem az utasokat is igyekeznek a maguk oldalára állítani. Aláírásgyűjtést kezdenek ugyanis az utasok között, amelyben arról is tájékoztatják a járókelőket, hogy a BKV tetemes adósságáról elsősorban a fővárosi képviselők tehetnek, mert az önkormányzat már évek óta nem fizeti ki a BKV az általuk megrendelt szolgáltatás ellenértékét.
A Fővárosi Önkormányzat ugyanis nemcsak tulajdonosa, hanem a BKV legnagyobb megrendelője is egyben. Vagyis a Városháza egyfelől mindenható tulajdonosa a cégnek, hanem megrendelője is egyben, sőt, rendeleti úton szabályozza a jegyárakat is. Ebben a hármasban azonban néha a képviselők sem tudnak eligazodni, hiszen néha a nyereségben, néha pedig a legkisebb ráfordításban érdekeltek.
A felhívással (a fene sem tudja, hogy akarattal-e) így az érdekvédők a mostani vezérigazgató törelvéseit segítik, hiszen Kocsis István többször kijelentette: a BKV nehéz helyzetét újabb pénzforrások bevonásával lehet csak megoldani. Az már más kérdés, hogy a szakszervezetek élesen elutasítják a vezér legkomolyabb ilyen irányú tervét, a holdingosítás utáni tőkebevonást. Vagyis a szakszervezetek szerint a pénz csak akkor jó, ha az állam bácsitól jön.
Utolsó kommentek